Mikroregion Uničovsko – Mikroregion Uničovsko

Mikroregion Uničovsko se rozprostírá severozápadně od města Olomouce na 315 km2. V mikroregionu žije bezmála 26 400 obyvatel. K formálnímu ustanovení mikroregionu došlo v roce 1998 dohodou starostů 12 obcí. V roce 2001 se k tomuto sdružení připojily obce Lipinka a Oskava. K dnešnímu dni má Mikroregion Uničovsko 14 členských obcí. Obce mikroregionu spolu spolupracují při prosazování a uskutečňování projektů, které svým významem přesahují hranice jednotlivých obcí. Členské obce tak spojuje nejen společný zájem o prosperitu mikroregionu, ale také o přírodní prostředí, turistickou atraktivitu regionu či kulturní dědictví.

Přirozeným střediskem tohoto území je město Uničov, jedno ze sedmi moravských královských měst. Město bylo založeno kolem roku 1213 moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem. Uničov se pyšní nejstarší zakládací listinou na území České republiky pocházející z roku 1223. Dnes je město Uničov považováno za přirozené centrum severního cípu olomouckého okresu a jedno z jeho nejvýznamnějších středisek. Uničov je také město s množstvím kulturních památek, historických zajímavostí a s možností bohatého sportovního vyžití.

Mikroregion Uničovsko tvoří kromě samotného Uničova tyto obce: Dlouhá Loučka nazývaná jižní branou Jeseníků. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1360. Motokrosový areál v obci je dějištěm celorepublikových závodů. Lipinka vznikla jako ves uhlířů a dřevařů před rokem 1457. Nejmenší obec mikroregionu. Medlov je harmonií přírody, historie a moderního životního stylu. První zmínka o obci je z počátku 12. století. Nová Hradečná má za humny Bradlo, Kočičí Skálu a Tři Kameny. První zmínka o obci pochází z roku 1344. Okolní bohatě zalesněná krajina přímo vybízí k toulkám a procházkám přírodou. Oskava leží podél horního roku stejnojmenné říčky, v hluboce zalesněném údolí. Obec vznikla někdy v 16. století a je hojně využívána jako letovisko a rekreační oblast. Paseka má výhodnou polohu pro turistiku - hrad Sovinec, sanatorium, Karlov. V obci též věnují velkou pozornost sportovištím. První zmínka o obci je z roku 1267. Pňovice se nachází na prahu Uničovska, Litovelska a Šternberska. První historická zmínka je z roku 1249. Strukov byl založen roku 1789 na pozemcích zrušeného dvora v Žerotíně. Jedna z nejmenších obcí mikroregionu s pěkným kulturně-sportovním zázemím. Šumvald se objevuje v historických pramenech od roku 1287. V obci se nachází největší rybník v širokém okolí s výměrou 60 ha. Troubelice jsou obcí převážně zemědělskou, kde poznáte sílu venkova. První zmínka o obci pochází roku 1334. Újezd je východní branou Uničovska. Vznik obce spadá do poloviny 13. století. V okolí obce se nachází rybníky s bohatstvím břehových porostů. Želechovice jsou obcí s nejdelší historií na Uničovsku - sahá do roku 1078. V okolí obce bývalo ve středověku mnoho rybníků, dnes zůstal jeden jediný, který slouží jako přírodní koupaliště. Žerotín souvisí s významným moravským šlechtickým rodem Žerotínů. První zmína o obci pochází z roku 1131. Obec je všeobecně kulturně pozoruhodné místo.


Úvod

Virtuální procházka Olomouckým krajem

Hlavní menu


Obce