Mikroregion Uničovsko – Tipy na výlet

Tipy na výlet v pdf english Tipy na výlet v pdf deutsch

Bradlo (601 m. n. m.) - nejvyšší hora Úsovské vrchoviny s mohutnou soustavou skal a skalek, která na svém vrcholu dosahuje výšky až 25 metrů. Jako pozoruhodná dominanta kraje již po staletí láká milovníky přírody. Upravená vyhlídka na hřbetu Bradla otevírá překrásné panoráma, které patří k nejzajímavějším na Moravě. Za pěkného počasí můžeme totiž odtud přehlédnout všechna pohoří Moravy od Králického Sněžníku a Jeseníků až po Hostýnské vrchy a Chřiby.

CHKO Litovelské Pomoraví - rozsáhlá oblast chráněného území v údolní nivě řeky Moravy mezi Mohelnicí a Olomoucí. V okolí meandrující řeky, která se v lužním lese větví a vytváří řadu zajímavých říčních ramen, vede nenáročná cyklotrasa. Krásou a bohatstvím lužního lesa vás provede naučná stezka (13 km).

Karlov - malebná rekreační obec uprostřed krásné přírody nedaleko Paseky s více než 100 chat a chalup. V létě nabízí nejen vycházky do přírody a pěkné výhledy do okolí, ale i vyjížďky na koních. Pohádkovou zimu zde můžete trávit na upravené sjezdovce s 200 metrů dlouhým vlekem (pro zájemce je připravena i lyžařská škola). Milovníci běžecké stopy najdou v okolí panensky zasněžené pláně.

Litovel - starobylé město, založené v roce 1256 králem Přemyslem Otakarem II. Díky řece Moravě, která městem v několika ramenech protéká a vytváří zde mnoho romantických zákoutí, je Litovel nazývána "Hanáckými Benátkami". V historickém jádru města se zachovala část středověkého opevnění, původně gotický farní kostel s tzv. Moravskou kaplí z roku 1444 a náměstí s pozdně gotickou radnicí.

Rabštejn (863 m. n. m.) - romantická zřícenina hradu z konce 13. století na dvou skalních hřbetech, v průběhu staletí byl hrad v majetku moravských šlechtických rodů. Za třicetileté války jej dobyli Švédové a v následujících letech byl postupně opravován jako možná záštita proti tureckým tažením. Od konce 17. století hrad zpustnul a stal se zříceninou. Dnes je oblíbeným cílem turistických i cyklistických výletů, protože kromě krásné okolní přírody skýtá zajímavé výhledy do širokého okolí. Milovníkům horolezeckého sportu nabízí také cvičné skály s různými trasami obtížnosti. V zimě se odtud dostanete po běžeckých stopách přes Skřítek až k hřebenům Jeseníků.

Rešovské vodopády - národní přírodní památka, pozoruhodná soustava peřejí, kaskád a vodopádů na říčce Huntavě, které protékají 200 m. dlouhou soutěskou. Nad vodopády zřícenina středověké tvrze ze 13. století. Rešovské vodopády patří mezi oblíbené cíle turistických tras.

Sovinec - rozsáhlý hradní komplex původně z konce 13. století, postavený na skalním výběžku v předhůří Nízkého Jeseníku nedaleko Šternberka. Za husitských válek se stal významným opěrným bodem husitů na Moravě. Po bělohorské porážce jej v roce 1623 získal Řád německých rytířů. Do jeho osudů zasáhly také dva požáry, poslední v roce 1945. Díky důmyslnému pevnostnímu systému patří k našim nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války. Hrad Sovinec je kulturním centrem regionu s pravidelnými akcemi s historickou tematikou.

Šternberk - město na úpatí Nízkého Jeseníku. V minulosti centrum rozsáhlého panství s gotickým hradem ze 13. století, do dnešní podoby přestavěn v 18.století. Interiér hradu je bohatě vybaven uměleckou výzdobou ze 14.-19. století. Zachovaná podzemní chodba a středověké vězení.

Úsov - původně královský raně gotický hrad ze 13. století, později byla část komplexu přestavěna v barokní zámek. V interiérech najdete lovecké a přírodopisné muzeum s bohatými sbírkami loveckých trofejí a zbraní. Městečko pod zámkem bylo kdysi početnou židovskou obcí (synagoga a židovský hřbitov).

Přírodní park Sovinecko - rozprostírá se v hornaté krajině Nízkého Jeseníku. Je to území s významnými estetickými a krajinnými hodnotami, s původní skladbou dřevinných porostů a řadou chráněných živočichů a rostlin. Najdete zde romantické skalní útvary či hluboké zalesněné žleby s říčkami a vodopády.


Turistické informace

Virtuální procházka Olomouckým krajem

Hlavní menu


Obce